КЦПТО

euroclub
Допомога педагогу

Інтернет-залежність: причини і наслідки

15-18 років – це період формування цінностей, розширення соціальних контактів, а залежна особа обмежує своє коло спілкування комп'ютером. В результаті цього в залежних спостерігається відсутність життєвого досвіду, інфантилізм у вирішенні життєвих питань, труднощі в соціальній адаптації, бідність емоційної сфери, звуження кола інтересів, прагнення створити особистий світ, втеча від реальності.

Все може початися з того, що молода людина полюбляє спілкуватися в Інтернеті, часто перевіряє пошту, веде власний блог чи знаходить якусь „надзвичайно цікаву іграшку”. Поступово людина настільки „втягується” у віртуальний простір, приймає його закони, правила та норми, що почувається незручно та невпевнено у життєвих ситуаціях. Варто знати, що комп’ютер шкодить не лише психічному, але й фізичному здоров’ю. Під час роботи дисплеїв збільшується іонізація повітря і зростає температура, вологість же, навпаки, зменшується.

Більшість людей використовують всесвітню мережу не лише для роботи чи пошуку інформації, а й як спосіб життя. З'явилися чати, сайти знайомств, де споживачі інтернет – ресурсу перебувають і вдень і вночі: ведуть переписку, бавляться в ігри. Відповідно до нових діагностичних рекомендацій, інтернет-залежною визнається людина, яка проводить в мережі декілька годин на день і у якої спостерігався щонайменше один з симптомів залежності протягом трьох місяців, зокрема:

  • непереборне бажання ввійти в інтернет,
  • нездатність контролювати свій час в інтернеті,
  • розумове або фізичне виснаження,
  • порушень сну або концентрації уваги,
  • дратівливість, депресія, знервованість, труднощі у спілкуванні з людьми в реальному житті.

Крім того у процесі роботи з комп’ютером у підлітків може розвиватися комп’ютерний зоровий синдром, який призводить до зниження гостроти зору; його затуманення; труднощі при переводі погляду з ближніх предметів на дальні і назад; відчуття змін забарвлення предметів; двоїння; тимчасова короткозорість. Вимушена поза з нахилом уперед вносить зміни в конфігурацію хребта і призводить до звуження грудної клітки, що відбивається на підвищенні артеріального тиску, болі у ділянці серця. Вимушене положення може стати чинником скривлення хребта, остеохондрозу, захворювань кінцівок рук, що розвивається внаслідок неправильного положення рук при роботі з клавіатурою та мишею.

Тривале перебування за комп’ютером може бути причиною порушення роботи травного тракту (гастрити, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки). І це далеко не повний перелік можливих проблем зі здоров’ям залежної людини.

Для вирішення проблем інтернет-залежності та комп’ютерної залежності, необхідно навчитися контролювати час перебування безпосередньо за комп’ютером чи гаджетом.

Заняття спортом, подорожі та прогулянки, спілкування з друзями, інтереси яких ширше, ніж життя онлайн – все це сприяє появі нових життєвих цілей і пріоритетів у молодої людини.

Необхідно зрозуміти, що занурення у віртуальний світ – це не вихід і не вирішення проблем, а лише їх створення та накопичення.

Нам потрібно пам’ятати, що найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування. Спілкування – наша духовна потреба, завдяки ньому ми розвиваємося, вчимося, розширюємо світогляд.

Треба дорожити близькими та цікавими нам людьми, більше часу проводити на природі, слухати музику, спілкуватися із рідними людьми та друзями. Треба заповнювати своє життя спілкуванням з прекрасним у всіх його виявах, бо це робить наше життя повноцінним.