КЦПТО

euroclub
ЯКІСТЬ ПІДГОТОВКИ УЧНІВ – ПОКАЗНИК ДУАЛЬНОГО НАВЧАННЯ В ПРОФТЕХОСВІТІ

13 листопада 2019 року у Львові, в Молодіжному центрі ім. Івана Боско, відбувся фінальний воркшоп для учасників Німецько-українського проекту «Партнерство у сфері професійно-технічної освіти в Україні». Проект тривав 3,5 роки у Львівській та у Волинській областях та мав на меті допомогти у налагодженні контактів між професійно-технічними навчальними закладами та підприємствами обох областей.

ФотоУчасть у підсумковому заході взяли керівники навчальних закладів, задіяних у проекті, та координатори з обох сторін – Оана Стеопан та Андрій Янів. У ході воркшопу обговорено здобутки і досягнення за весь 3,5-річний період, виклики та способи їх подолання, а також окреслено шляхи подальшого розвитку та вдосконалення.

Учасники зазначили, що це надзвичайно цікавий та потрібний проект в країні з гострим дефіцитом фахівців робочих спеціальностей.

Цільова підтримка у рамках проекту стосувалася:

  • розвитку навчальних закладів загалом (ребрендинг профтехучилищ, партнерства та кооперація із підприємствами, інтеграція з іншими навчальними закладами та регіонами),
  • підтримки двох спеціальностей – «Електрогазозвартник» та «Верстатник широкого профілю» (сучасне обладнання, практика на підприємствах),
  • промоції професійно-технічної освіти, робітничих професій та навчальних закладів, задіяних у проекті (щорічні PR-кампанії для вступників),
  • обмін досвідом та вдосконалення знань вчителів та керівників (навчання, стажування в Україні та у Німеччині)

Під час реалізації основної фази проекту (3 роки) було відібрано та задіяно чотири навчальних заклади профтехосвіти та п’ять підприємств-партнерів з обох областей. Проект виявився настільки затребуваним та успішним, що німецька сторона вирішила його продовжити ще на 6 місяців, залучивши додатково нові 4 училища (2 у Львівській та 2 у Волинській областях) та стільки ж підприємств.

Результати 3,5-річного проекту у числах:

  • 4 проектні класи щороку (з вересня 2019 – 8 проектних класів) - навчання з елементами дуальної освіти
  • 3 (три) одно-/двотижневих курсів підвищення кваліфікації у Навчальному центрі AZZ Zwickau Академії підвищення кваліфікації FAW gGmbH Chemnitz
  • 48 технічних тренінгів, тривалістю від одного-двох днів до тижня (в тому числі у співпраці з обласними департаментами освіти 4 технічні тренінги для майстрів виробничого навчання усіх (непроектних) професійно-технічних навчальних закладів Львівської та Волинської областей, що готують професію «Електрогазозварник»)
  • 30 тижневих тренінгів з питань дидактики, комунікації, якості навчальних процесів у профтехосвіті, системи управління якістю, конфліктного менеджменту, підприємництва, напрацювання PR-стратегій, бренду роботодавців і тощо
  • 2 екзаменаційні сесії на здачу іспиту зі зварювання на отримання сертифікату ISO німецького зразка (ISO 9606-1 111, ISO 9606-1 135)
  • 12 PR-кампаній для училищ з набору учнів; співучасть в організації днів відкритих дверей та щорічних форумів профтехосвіти в обох областях,
  • 1 соціологічне опитування учнів проектних ПТНЗ (478 учнів)
  • 5 нових комп’ютерних класів та оновлення існуючої комп’ютерної бази навчальних закладів
  • Забезпечення найсучаснішою технікою та інструментарієм (зварювальні апарати Fronius та допоміжне зварювальне обладнання, верстати та програмне забезпечення - симулятор для верстатів з ЧПУ SinuTrain for Sinumerik), а також витратними матеріалами, комплектами робочого одягу для учнів проектних класів, повне/часткове укоплектування 8 виробничих майстерень училищ.

ФотоФолькер Фальх, керівник міжнародного департаменту групи bbw: «Я радий, що нам вдалося успішно реалізувати цей проект. Неозброєним оком видно, що для України він був і залишається дуже актуальним та потрібним. Ми прийшли сюди з досвідом.

Аналіз економіки Німеччини показав, що ту кризу, яка виникла 11 років тому, країна пройшла досить стабільно через те, що ми маємо добре навчений професійний персонал. Можливо, у нас немає кращих інженерів, ніж в інших країнах, проте в нас є дуже добра робоча сила. І, що важливо, ми маємо одні з найнижчих статистичних показників за рівнем безробіття серед молодих людей у світі. Що також важливо при реалізації інвестицій у промисловості, – раніше підприємство шукало дешеву країну для інвестицій, а сьогодні – постає питання професійно навчених людей. Це пояснюється тим, що економічні процеси стають більш комплексними, більш складними. Тож, що підтверджується уже великим інтересом до проекту зі сторони бізнесу та навчальних закладів, радий, що ми змогли бути корисними Україні».

ФотоОлег Саврук, директор «Міжрегіонального вищого професійного училища автомобільного транспорту»: «Ми з радістю долучились до проекту, бо він дав поштовх до нових технологій та нового обладнання, до нового навчання. Також покращилась співпраця з підприємствами, сьогодні у нас черга з підприємств для того, щоб взяти учнів на практику чи на роботу.

Ми отримали комп'ютерний клас, чудову щорічну підтримку у вигляді промоції, і головне – нове сучасне обладнання. Відкрили сучасну навчально-виробничу майстерню.

Багато хто говорив, що проект запроваджується для того, щоб навчити молодих людей, які поїдуть працювати до інших країн. За три роки вже бачу, що ці люди, випускники, залишилися тут. Знайшли собі добре оплачувану роботу тут, на місцях».

ФотоСергійАнтонюк, директор Ковельського центру професійно-технічної освіти на Волині: «Від початку, від першого знайомства, я відчув, що саме цей проект буде дієвим. Результати перевершили мої очікування. Звісно я розумів, що потрібно міняти багато чого в системі навчання. Дещо важче було переконати сам колектив. Але, саме завдяки цьому проекту, у підсумку думки всього колективу кардинально змінились. Наприклад, із нашими підприємствами ми мали відносини роботодавець – училище. Сьогодні ми – партнери, які вже не можуть один без одного існувати: є взаємодопомога і взаєморозуміння.

Майстри виробничого навчання, які побували на стажуванні у Німеччині, самі приходять з ідеями і просять скоригувати ті чи інші моменти навчання, покращити його. Є ініціатива: колеги шукають, до яких би то ще проектів долучитись. Щиро вдячний за це, за обмін досвідом».

ФотоОксана Труш, Новороздільський професійний ліцей: «Участь у проекті це – своєрідний подарунок. Це – можливість вивести ліцей на новий рівень. Це і колосальний досвід, і нові знайомства, нові знання і нові практичні навички. Це рух у потрібному напрямку і для наших працівників. Наше місто невелике, має свої проблеми, економіка району не є такою як би хотілося, тому надана можливість слугуватиме розвитку: можемо навчати сучасно, налагодилась співпраця з підприємствами, спільно обговорюємо плани. Це вигідно обом сторонам. Ми краще зрозуміли можливості дуальної форми освіти».

ФотоОксана Гречаник, Добротвірський професійний ліцей: «Для нас участь у проекті була надзвичайно прикладною. Навчання, стажування, матеріально-технічна база та промокампанія. Проект дав чудові вміння і навики. На жаль, ми не так довго були задіяні у проекті, але навіть за цей відрізок часу чимало взяли для себе».

Володимир Кубай, директор Вищого професійного училища № 20 у Львові: «Щиро вдячний за можливість взяти участь у програмі. Для всього колективу це – унікальна можливість, перш за все, відчути, що робимо потрібну і дуже актуальну справу, яка цінується.

Ми оволоділи дуальною системою навчання і випустили дві групи електрогазозварників. Система дуальної підготовки – актуальна. Показником оцінки є якість підготовки учнів. Це сприяє виконанню державного замовлення. Цього року ми набрали на перший курс більше учнів, ніж передбачалось.

Ми вийшли на новий етап співпраці з підприємствами. Головне – наші учні мають можливість працювати із новим обладнанням. Цього року ми провели опитування серед випускників: майже 80% учнів закріпилися на роботу на наших львівських підприємствах.

Тренінги для вчителів дозволили підвищити їх кваліфікацію, по-новому підійти і до формування іміджу, бренду училища, і до виробничого навчання зокрема.

Наші майстри отримали сертифікати міжнародного визнання на виконання певних зварювальних робіт. Це дало їм додаткову мотивацію. Вони також можуть здійснювати перепідготовку, перекваліфікацію інших фахівців. Це – цінно».

Проект було реалізовано Освітнім центром баварської економіки (bbw) gGmbH за підтримки Федерального міністерства економічної співпраці та розвитку Німеччини (BMZ) та організації sequa, що здійснює міжнародні проекти в рамках німецьких економічних програм. Міжнародна діяльність bbw gGmbH охоплює більш як 30 країнах світу, а відтепер, отже, і Україну. Освітній центр баварської економіки був заснований у 1969 році великими баварськими об’єднаннями роботодавців. На сьогодні Група bbw об’єднує 17 освітніх та консультаційних компаній з понад 300 центрами по цілій Німеччині, маючи у своєму розпорядженні більш як 10000 працівників. Метою bbw є сприяння професійному, економічному та соціальному вихованню молоді та дорослого населення для соціально відповідального економічного та суспільного розвитку. Як партнер у сфері ефективного і практично орієнтованого навчання bbw gGmbH пропонує програми підготовки для спеціалістів і керівних кадрів, спеціалістів з розвитку персоналу, технічних спеціалістів і слухачів виробничого навчання, які бажають поновити свої професійні або здобути нові міждисциплінарні знання і соціальні компетенції.

На семінарі Антон Шовковий – технічний консультант ТОВ «ГЕБЕРІТ ТРЕЙДІНГ» презентував досвід з теми «Принципи гігієни. Проектування, використання і технічне обслуговування санітарно-технічного обладнання» та Наталія Безпалько фірми KAN - керівник відділу технічних спеціалістів виступила на тему «Багатолітній досвід роботи в інсталяційній сфері, виробництві труб та фітингів». Виступи були цікавими та змістовними.

У ході семінару проведена дискусія «Як підвищити ефективність вступних кампаній за професією монтажник санітарно-технічних систем і устаткування»

Учасники заходу мали можливість поспілкуватися та поділитися досвідом роботи НПЦ у рамках проекту «Державно-приватне партнерство для поліпшення санітарно-технічної освіти в Україні».

Навчальні заклади, задіяні у проекті:
Міжрегіональне вище професійне училище автомобільного транспорту
Вище професійне училище № 20 у Львові
Луцьке вище професійне училище
Ковельський центр професійно-технічної освіти на Волині.
Добротвірський професійний ліцей
Новороздільський професійний ліцей
Володимир-Волинське вище професійне училище
Луцьке вище професійне училище будівництва та архітектури

Підприємства–партнери проекту:
СП ТОВ «Електротранс», Львів
СП ТОВ «Сферос-Електрон», Львів
ПрАТ «СКФ Україна», Луцьк
СП ТОВ «Модерн-Експо», Луцьк
СП ТОВ «Волинь-Кальвіс», Ковель
Добротвірська ТЕС ПАТ «ДТЕК Західенерго», Добротвір
Дослідно-механічний завод "Карпати", Новий Розділ
ПрАТ НВК «Мікроклімат», Володимир-Волинський