КЦПТО

7136 Монтажники санітарно-технічних систем і устаткування; 7212 Газозварник


1. Термін навчання:

 • на базі неповної середньої освіти (9 кл) - 2 роки.


2. Загальна характеристика професії:
:

Сучасне будівництво, обслуговування житлових і виробничих будівель неможливе без фахівця даної професії. Холодне і гаряче водопостачання, водовідведення, центральне опалення - всі ці комунікації та їх безперебійне функціонування залежать від професіоналізму монтажника санітарно-технічних систем і устаткування. Сантехнічні роботи - важливий етап у будівництві, адже від їх якості залежить затишок і комфортне проживання мешканців у будинку. Монтажники не тільки проводять встановлення та регулювання нового сантехнічного обладнання, а й ремонт, профілактичне обслуговування та заміну старого обладнання на сучасне. І, хоч їхня робота малопомітна для більшості людей, без неї життя і побут будуть позбавлені всіх тих благ, до яких ми звикли і до яких ставимося, як до чогось природного і постійного.

Монтажники санітарно-технічних систем і устаткування можуть працювати на будівництві, в житлово-експлуатаційних конторах, у системах підприємств теплопостачання, водопостачання та водовідведення

Сучасне будівництво, обслуговування житлових і виробничих будівель неможливо без сантехніка. Холодне і гаряче водопостачання, каналізація, центральне опалення – всі ці комунікації та їх безперебійне функціонування залежать від професіоналізму сантехніка.

Сантехнічні роботи – важливий етап у будівництві, адже від їх якості залежить затишок ікомфортне проживання мешканців у будинку, цілісність підлог, внутрішніх перегородок.

Сантехніки не тільки проводять монтажні та встановлювальні роботи нового сантехнічного обладнання. Величезне значення має ремонт, профілактичне обслуговування, а так само, заміна старого обладнання на нове.

Стародавній Рим не став би великим містом без своїх віадуків – водоводів, фонтанів, системи стоків, які будувалися і обслуговувалися прабатьками сучасних сантехніків.

Системи труб з обпаленої глини складністю конструкцій і досконалістю інженерної думки, до цих пір викликають захоплення сучасників. Досвід минулих поколінь, помножений на сучасну технологію й нові матеріали, виводять на арену фахівця, без роботи якого ми не уявляємо сучасне суспільство.

Газозварник - фахівець, який здійснює газове зварювання, наплавлення, різання різних виробів з металу (вузлів металоконструкцій, трубопроводів, деталей машин і механізмів. Спеціалісти можуть зварювати спеціальні сталі, кольорові метали та їх сплави. Фахівці цієї професії працюють на підприємствах машинобудування, металообробки, будівництві, у комунальних організаціях, в сільському господарстві та багатьох інших галузях.


3. Професійні знання та вміння:

Сучасний монтажник санітарно технічних систем та устаткування повинен знати:

• види та призначення санітарно-технічних матеріалів та устаткування;

• сортамент труб, фітингів, фасонних частин, арматури та засобів закріплювання;

• призначення слюсарних інструментів;

• способи вимірювання діаметрів труб, фітингів та арматури.

Сучасниймонтажник санітарно технічних систем та устаткування повинен вміти:

• розбирати та збирати запірну (вентилі, засувки, крани) арматуру;

• розбирати та збирати запобіжну (запобіжні клапани, зворотні клапани, повітроспускний клапан) арматуру; розбирати та збирати водорозбірну арматуру;

• виконувати монтаж трубопровідної та водорозбірної арматури

• виконувати монтаж чавунних радіаторів; виконувати монтаж алюмінієвих радіаторів;

• виконувати монтаж металевих та біметалевих радіаторів

• читати креслення стояків і підводок в системах водовідведення;

• виконувати монтаж умивальників, мийок, раковин; виконувати монтаж унітазів, біде, над підлогових чаш, пісуарів;

• виконувати монтаж ванн, душових піддонів, кабін та трапів; виконувати монтаж інсталяції унітазів;

• виконувати монтаж внутрішніх та зовнішніх водостоків

Газозварник виконує газове зварювання металів при виготовленні, реставрації та ремонті різноманітних металоконструкцій, труб із сталі, чавуну, кольорових металів і сплавів,

Поряд з роботами, що внесені до складу відповідного розділу кваліфікаційної характеристики професії, газозварник виконує зварювання деталей з високовуглецевих, легованих і високолегованих сталей та чавуну, зварює конструкції з металів та сплавів з обмеженою зварюваністю, заварює дефекти деталей машин та механізмів, готує шви до зварювання та зачищає їх.


4. Вимоги професії до робітника. Завдання та обов’язки.

Високі кваліфікаційні вимоги до професії монтажник санітарно технічних систем і устаткування обумовлюють серйозну підготовку спеціалістів. Монтажник повинен раціонально та ефективно організовувати працю на робочому місці; додержуватись норм технологічного процесу; не допускати браку в роботі; знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці й навколишнього середовища; додержуватися норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт; використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо).

Газозварник повинен добре знати правила обслуговування газозварювальної апаратури, механічні та технологічні властивості зварюваних металів, марки і типи присадних дротів та флюсів, види зварних з’єднань, типи швів, режими зварювання, способи випробування зварних швів, види дефектів і способи їх попередження та усунення, правила охорони праці.

Також повинен вміти виконувати роботи з ацетилен-кисневого зварювання різання металів, читати креслення, визначати основні причини браку і усувати їх, застосовувати раціональні прийоми роботи, економно використовувати матеріали і електроенергію, дотримуватись правил охорони.

Оволодіти навичками з газозварника, читати технічні креслення зварних конструккцій та тахнологічні картки, обслуговувати газозварювальне облданання, ви зможете, навчаючись у ДНЗ Ковельському центрі ПТО.


5. Медичні протипоказання

Професія газозварника підходить тим, хто цікавиться технікою, любить фізично працювати, має умілі руки. Для успішної роботи йому необхідні розвинуті м'язові відчуття, добрий зір.

Дуже важливим для зварника є відчуття часу, точність відчуття його малих відрізків. Зварник повинен також добре розрізняти кольори, відрізняти їх відтінки та яскравість, необхідно мати швидку відновлюваність світлочутливості.

Захворювання, протипоказані для професії «Газозварник»

- Органічні захворювання і виражені функціональні порушення центральної нервової системи.

- Психічні захворювання, наприклад епілепсія.

- Захворювання периферичної нервової системи.

- Захворювання серцево-судинної системи (вади серця, гіпертонічна хвороба, виражена нейроциркулярна дистонія, ішемічна хвороба серця).

- Захворювання ендокринної системи.

- Захворювання бронхо-легеневого апарату (хронічний бронхіт, емфізема легень, хронічна пневмонія, пневмосклероз).

- Виражені захворювання верхніх дихальних шляхів (ринофарингіти, ларингіти та часто рецидивуючі захворювання придаткових порожнин носа).

- Хронічні захворювання печінки і часто рецидивуючі захворювання жовчовивідних шляхів (хронічний гепатит, гепатохолецистит).

- Виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки. Хронічні захворювання нирок (гломерулонефрит та інші).

- Захворювання органу слуху (отосклероз, неврити слухових нервів та інші хронічні захворювання вуха, що викликають стійке пониження слуху).

- Порушення функції вестибулярного апарату.

- Хронічні захворювання переднього відрізка ока, в тому числі сльозовідвідних шляхів, рецидивуючі захворювання сітчастої оболонки і зорового нерву; глаукома, катаракта, пониження гостроти зору, порушення бінокулярності, кольоровідчуття.

- Хронічні захворювання шкіри.

- Алергічні захворювання (кропивниця, ангіоневротичний набряк, бронхіальна астма та інше).

До психофізіологічних і психологічних обмежень щодо навчання та роботи за професією газозварника відносять емоційну нестабільність, нестійку увагу, розсіяність, заторможеність у прийнятті рішень, обмежене розрізняння кольорів і відтінків, недостатню швидкість і точність сенсомоторних реакцій, безвідповідальність.

Захворювання опорно-рухового апарату (які ускладнюють і обмежують рухливість рук, ніг).До роботи не допускаються люди зі слабким зором, захворюваннями дихальних органів, серцево-судинними та нервовими розладами, захворюваннями шкіри.


6. Професійне навчання, структура навчання

В нашому навчальному закладі відкрито навчально-практичний центр (НПЦ) сучасних санітарно-технічних систем. Для обладнання центру з державного бюджету виділили майже 600 тис грн.

В НПЦ, зокрема, розташовано навчальні модулі «Водовідведення», «Опалення», «Кухня», «Ванна кімната», створено робочі місця для виконання підготовчих робіт з монтажу санітарно-технічних систем тощо.

Варто зазначити, що завдяки створенню навчально-практичних центрів майбутні фахівці здобувають якісні знання та практичні навички у роботі з сучасними матеріалами, опанують новітні технології тощо.

На навчання за професією "Газозварник" приймаються випускники 9-х класів. Оволодіння професією відбувається одночасно з вивченням шкільних предметів (10-11 клас). Тому по закінченні повного курсу навчання випускники отримують диплом державного зразка відповідного кваліфікаційного розряду та атестат про повну середню освіту. Час навчання зараховується до трудового стажу.


7. Перелік кабінетів, майстерень для підготовки кваліфікованих робітників за професією “Газозварник”;“Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування; газозварник”

Кабінети

  • Спеціальної технології

  • Інформаційних технологій

  • Охорони праці

  • Основи галузевої економіки та підприємництва

  • Технічного креслення

Майстерні

 • Монтажників-сантехніків
 • Газозварювальна


8. Заробіток

Заробіток газозварника залежить від обсягів виконуваних робіт, кваліфікаційного розряду, форми власності та спеціалізації підприємства (організації, установи), де він працює.

Крім того, заробітна плата газозварника залежить від умов оплати праці підприємств (організацій). Заробіток зварника приватної фірми, підприємства або майстерні виший, ніж на аналогічних державних. Висококваліфікований робітник отримує значно більше за свого менш досвідченого колегу.

Заробіток газозварників у різних регіонах України коливається і може значно відрізнятися від середніх показників.

Газозварник працює 8-годинний робочий день, йому надається встановлена чинним законодавством відпустка, до якої додається певна кількість днів за важкі і шкідливі умови праці. Передбачені пільги в пенсійному забезпеченні: чоловіки мають право виходу на пенсію в 55 років при стажі роботи не менше 20 років.


9. Перспективи працевлаштування

Престижність професії сантехнік сьогодні значно зросла. Цьому сприяє висока заробітна плата, особливо, при роботі в приватних фірмах і на будівництвах і величезна затребуваність. Тим не менш, професія сантехнік залишається однією з найважчих і складних. Особливо це стосується робіт по демонтажу старого сантехнічного обладнання та встановлення нового, що передбачає роботу в обмежених умовах стін і перегородок, обмеженого освітлення та інших незручностей.

Затребуваність сантехніків на ринку праці дуже велика і постійна. Адже вони потрібні не тільки при будівництві нових будинків, але і при ремонті старих будівель. А вже під час непередбачених аварійних ситуацій, сантехнік – найважливіша людина. І, хоч їхня робота малопомітна для більшості людей, без неї наше життя і побут будуть позбавлені всіх тих благ, до яких ми звикли і до яких ставимося, як до чогось природного і постійного.

Ймовірність працевлаштування за професією газозварника досить висока. Потреба у робітниках цієї професії постійна і має тенденцію до зростання. У переважній більшості регіонів України газозварники без особливих ускладнень знаходять роботу в комунальних підприємствах, та власній справі. Тому професія газозварника має сталий попит на ринку праці.

Ризик безробіття у зварників мінімальний і пов'язаний перш за все з недостатньою кваліфікацією та досвідом роботи. Висококваліфіковані зварники, які володіють суміжними професіями, мають більші шанси щодо працевлаштування, в тому числі в порядку міждержавного обміну робочою силою.

10. Майстри в/н:

Дутко Володимир Іванович, Поліщук Віктор Юхимович