КЦПТО

7212 Електрогазозварник


1. Термін навчання:

 • на базі повної середньої освіти (11 кл) - 10 міс.


2. Загальна характеристика професії
:

Електрогазозварник - фахівець, який здійснює електродугове та газове зварювання різних виробів з металу (вузлів металоконструкцій, трубопроводів, деталей машин. Спеціалісти можуть зварювати спеціальні сталі, кольорові і рідкоземельні метали та їх сплави.

Фахівці цієї професії працюють на підприємствах машинобудування, металообробки, будівництві, у комунальних організаціях, в сільському господарстві та багатьох інших галузях.
3. Професійні знання та вміння:

Електрогазозварник виконує ручне електродугове, плазмове та газове зварювання (різання) деталей, конструкцій та труб із сталі, чавуну, кольорових металів і сплавів, зварювання на автоматах, у тому числі обладнаних телевізійними, фотоелектронними та іншими пристроями, напівавтоматичне зварювання за допомогою автоматичних маніпуляторів (роботів).

Поряд з роботами, що внесені до складу відповідного розділу кваліфікаційної характеристики професії, електрогазозварник здійснює електродугове повітряне стругання деталей з високовуглецевих легованих і спеціальних сталей та чавуну, зварює конструкції з металів та сплавів з обмеженою зварюваністю, в тому числі з титану і титанових сплавів, заварює дефекти деталей машин та механізмів, готує шви до зварювання та зачищає їх.


4. Вимоги професії до робітника:

Електрогазозварник повинен добре знати правила обслуговування електрозварювальної апаратури, механічні та технологічні властивості зварюваних металів, марки і типи електродів, види зварних з’єднань, типи швів, режими зварювання, способи випробування зварних швів, види дефектів і способи їх попередження та усунення, правила охорони праці.

Електрогазозварник повинен вміти виконувати роботи з ручного та автоматизованого дугового, газоелектричного і газового зварювання деталей, читати креслення, визначати основні причини браку і усувати їх, застосовувати раціональні прийоми роботи, економно використовувати матеріали і електроенергію, дотримуватись правил охорони.

Оволодіти навичками з електрогазозварювання, читати технічні креслення зварних конструккцій та тахнологічнікартки, обслуговувати зварювальне облданання, ви зможете, навчаючись у ДНЗ Ковельському центрі ПТО.


5. Медичні протипоказання

Професія електрогазозварника підходить тим, хто цікавиться технікою, любить фізично працювати, має умілі руки. Для успішної роботи йому необхідні розвинуті м'язові відчуття, точний окомір.

Дуже важливим для електрогазозварника є відчуття часу, точність відчуття його малих відрізків. Зварник повинен також добре розрізняти кольори, відрізняти їх відтінки та яскравість, необхідно мати швидку відновлюваність світлочутливості.

Захворювання, протипоказані для професії «Електрогазозварник»

 1. Органічні захворювання і виражені функціональні порушення центральної нервової системи.
 2. Психічні захворювання, наприклад епілепсія.
 3. Захворювання периферичної нервової системи.
 4. Захворювання серцево-судинної системи (вади серця, гіпертонічна хвороба, виражена нейроциркулярна дистонія, ішемічна хвороба серця).
 5. Захворювання ендокринної системи.
 6. Захворювання бронхо-легеневого апарату (хронічний бронхіт, емфізема легень, хронічна пневмонія, пневмосклероз).
 7. Виражені захворювання верхніх дихальних шляхів (ринофарингіти, ларингіти та часто рецидивуючі захворювання придаткових порожнин носа).
 8. Хронічні захворювання печінки і часто рецидивуючі захворювання жовчовивідних шляхів (хронічний гепатит, гепатохолецистит).
 9. Виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки. Хронічні захворювання нирок (гломерулонефрит та інші).
 10. Захворювання органу слуху (отосклероз, неврити слухових нервів та інші хронічні захворювання вуха, що викликають стійке пониження слуху).
 11. Порушення функції вестибулярного апарату.
 12. Хронічні захворювання переднього відрізка ока, в тому числі сльозовідвідних шляхів, рецидивуючі захворювання сітчастої оболонки і зорового нерву; глаукома, катаракта, пониження гостроти зору, порушення бінокулярності, кольоровідчуття.
 13. Хронічні захворювання шкіри.
 14. Алергічні захворювання (кропивниця, ангіоневротичний набряк, бронхіальна астма та інше).
До психофізіологічних і психологічних обмежень щодо навчання та роботи за професією електрогазозварника відносять емоційну нестабільність, нестійку увагу, розсіяність, заторможеність у прийнятті рішень, обмежене розрізняння кольорів і відтінків, недостатню швидкість і точність сенсомоторних реакцій, безвідповідальність.


6. Професійне навчання, структура навчання

На навчання за професією "Електрогазозварник" приймаються випускники 11-х класів. По закінченні повного курсу навчання випускники отримують диплом державного зразка відповідного кваліфікаційного розряду. Час навчання зараховується до трудового стажу.


7. Перелік кабінетів, майстерень для підготовки кваліфікованих  робітників за професією “Електрогазозварник”

Кабінети

 • Спеціальної технології
 • Електротехніки з основами промислової електроніки
 • Інформаційних технологій
 • Охорони праці
 • Основи галузевої економіки та підприємництва
 • Технічного креслення

Майстерні

 • Електрогазозварювальна
 • Газозварювальна


8. Заробіток

Заробіток електрогазозварника залежить від обсягів виконуваних робіт, кваліфікаційного розряду, форми власності та спеціалізації підприємства (організації, установи), де він працює.

Крім того, заробітна плата електрогазозварника залежить від умов оплати праці підприємств (організацій). Заробіток зварника приватної фірми, підприємства або майстерні виший, ніж на аналогічних державних. Висококваліфікований робітник отримує значно більше за свого менш досвідченого колегу.

Заробіток електрогазозварників у різних регіонах України коливається і може значно відрізнятися від середніх показників.

Електрогазозварник працює 8-годинний робочий день, йому надається встановлена чинним законодавством відпустка, до якої додається певна кількість днів за важкі і шкідливі умови праці. Передбачені пільги в пенсійному забезпеченні: чоловіки мають право виходу на пенсію в 55 років при стажі роботи не менше 20 років.


9. Перспективи працевлаштування

Ймовірність працевлаштування за професією електрогазозварника досить висока. Потреба у робітниках цієї професії постійна і має тенденцію до зростання. У переважній більшості регіонів України електрогазозварники без особливих ускладнень знаходять роботу в будівельних організаціях, на фабриках і заводах, у авторемонтних майстернях та станціях технічного обслуговування тощо. Таким чином, професія електрогазозварника має сталий попит на ринку праці.

Ризик безробіття у зварників мінімальний і пов'язаний перш за все з недостатньою кваліфікацією та досвідом роботи. Висококваліфіковані електрогазозварники, які володіють суміжними професіями, мають більші шанси щодо працевлаштування, в тому числі в порядку міждержавного обміну робочою силою.

10. Майстри в/н: